evtasima

Ev satışında evi boşaltma süresi nedir?

evtasimaEv satışında evi boşaltma süresi nedir?

Bir ev satın aldığınız ve evi alma sebebiniz sadece mesken ihtiyacınızı karşılamak.

Gayrimenkul satın alanların en çok karşılaştıkları problemlerden birisi de, satın alınan mülkte birilerinin yaşıyor olması. Satın alınan evde eski ev sahibi veya kiracısı yaşıyor olabiliyor. Peki, ev satışında evi boşaltma süresi nedir? Eski malik ya da kiracı , ne kadar sürede çıkmalı?

Satın alınan mülkte eski mülk sahibi oturuyorsa..

Eski mülk sahibine, evi boşaltma süresi ile ilgili kanunen dayatılan bir süre yok. Mülkün yeni ve eski sahipleri arasında yapılmış bir anlaşma yoksa, mülkün hemen teslim edilmesi gerekiyor.

Buna rağmen mülkün eski sahibi evi boşaltmıyorsa, yeni mülk sahibi,   mülkiyet hakkı ihlali gerekçesiyle savcılığa başvurabiliyor. Ayrıca, yeni malik, eski ev sahibinin evi hemen boşaltması için ihtarname de çekebiliyor.

Satın alınan mülkte hala kiracı oturuyorsa..

Borçlar Kanunu gereğince; içinde kiracı bulunan mülkü sonradan edinen kişi, mülkü kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, mülkün kendi adına tapu siciline işlendiği tarihten itibaren bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini, altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebiliyor.

Mülkün yeni sahibi,  isterse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabiliyor.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir