cati-ortak-kullanim-alani-mi-_650x325

Çatı Ortak Kullanım Alanı Mı?

Apartmanlarda çok sık yaşanan sorunlardan biri de çatının kullanımına ilişkindir. Çatı kullanımının kime ait olduğu kat malikleri arasında sorunlara yol açar.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yer alan esaslara göre, çatı katı, apartmanın ortak alanları arasında yer alır. Bu nedenle çatı katı kat maliklerinin ortak kullanımına aittir.

Kanunun “Ortak Yerler”i düzenlediği 4. maddesine göre ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir.

Kanunda belirtilen ortak yerler arasında, “çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri”de bulunur.

Çatı katında oturan kişilerin, bu katın kullanım hakkına sahip olması için diğer kat maliklerinden izin yani muvafakatname almaları gerekir.

Apartmanda çatı ortak alan kabul edildiği için çatı ile ilgili herhangi bir tadilat veya bir tasarruf işleminin yapılabilmesi ancak kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri karar ile mümkün olur.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda bu husus şöyle açıklanır:

“Ana gayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya ana yapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir.”

 

Kaynak : 3dkonut.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir